החשיבות של כפפות עבודה בבניה

בענף הבניה יש תאונות עבודה רבות והעובדים באתרי הבניה השונים חשופים לסכנות וסיכונים רבים. בכדי להקטין את הסיכונים מומלץ למגן את העובד עם בגדי עבודה וציוד מתאים אשר מלבד הבטיחות משפיע  גם על הנוחות.

 

כפפות עבודה הן אחד מאביזרי הבטיחות הראשונים והנפוצים ביותר אשר שומרים על ידי העובד מסכנות ומנזקים השונים בסביבת עבודתו. ישנו מגוון רחב של כפפות הן מבחינת החומרים שמהם הן מגינות והן מסוג החומר מהן הן עשויות. כפפות, יכולות להפחית מספר רב וסוגים של פציעות קלות שמהן סובלים העובדים בעבודות הבניין.

ישנם הרבה סברות בכל הנוגע ללבישת כפפות. רוב הפועלים יטענו שהם יכולים לעשות את עבודתם בצורה טובה יותר בלי הכפפות או לחילופין אם הם ילבשו את הכפפות היד שלהם תהיה מזיעה וחלקלקה. אך בפועל הסטטיסטיקה מראה כי עובד אשר ילבש כפפות יפחית את הסיכון שלו לפציעות יד בכ- 60% .

בכדי שהכפפות יהיו באמת מועילות לעובדים עליהם ללבוש את הסוג המתאים לאופי העבודה שעליהם לבצע. במאמר זה ננסה לתת מענה איזה כפפות מתאימות לפועלי הבניין, אך חשוב לציין כי אין להחליף מאמר זה בהתייעצות עם מומחים בתחום לפני ביצוע העבודות.

הדרך הטובה ביותר למצוא התאמה היא להתמקד בארבעה צרכים בסיסיים של העובדים:

א.      התאמת הכפפה

ב.      מיומנות לעומת בטיחות

ג.       אחיזה

ד.      נוחות היד והזרוע

התאמת הכפפה ליד הוא הגורם חשוב מאחר ומדובר בנוחות העובד. כפפה גדולה מדי תוביל לעבודה מסורבלת, מסכנת חיים ואלו כפפה קטנה מדי תהיה לא נוחה ותפריע לעובד בעת ביצוע עבודתו. לכן חשוב להתאים את גודל הכפפה לידי העובד עצמו.

כאשר אנו מדברים על מיומנות לעומת בטיחות אנחנו לא בהכרח מדברים על בחירה בין השניים כמו בעבר, שהיית צריך לבחור כפפה שתגן על אצבעותיך אך תקשה על תנועת האצבעות לדוגמא. עם התקדמות הטכנולוגיה ניתן למצוא זנים של כפפות שכוללות את המיטב של שתי העולמות – ובשוק ניתן למצוא כפפות דקות מאי פעם עם רמת התנגדות לחיתוכים גבוהה יותר ויותר.

אחיזה הינה אחד היעדים המרכזיים של המחקרים של היצרני כפפות בעשור האחרון. במיוחד שמדובר באחיזה שמעורב בה שמן או מים. התוצאה של מחקר זה הוא עשרות סוגים של כפפות המתאימות עבור כל מספר של תנאי עבודה שונים.

לבסוף, נוחות היד והזרוע. עובדים רבים חשים כי הכפפות שלהם פשוט הופכות את הידיים שלהם לחמות ומזיעות ובכך למעשה מקשות ומסרבלות את עבודתם. חשוב לדעת כי ישנם הרבה סוגים של בדים וכפפות עם עיצובים שונים בהם ישנם חורים לאוורר ולפתרון הבעיה.

תחום הבנייה מתאפיין בשתי מאפיינים עיקריים:

א.      עבודה עם כלים רועדים בקצב קבוע, להן מומלץ להשתמש בכפפות עם שיכוך זעזועים, שימנעו נזק ברקמות העמוקות של היד ובעבודה

ב.      עבודה עם סיכונים מכניים להן אנו צריכים כפפות אשר יהיו עמידות בשפשוף, חיתוך, קריעה ודקירה.

 

לסיכום

חשוב להיות קשובים לעובדים ולענות על הצרכים השונים שלהם. בהשקעה מינורית של התאמת הכפפה לעובד ותחום העבודה שלו ניתן למנוע עוגמת נפש גדולה בהרבה יותר.

*חשוב לציין שהמאמר הוא בגדר מדריך כללי וחלקי ואינו מחליף התייעצות עם מומחים בתחום לפני תחילת ביצוע העבודה.