בנייה קלה – מושג קליל בבנייה

הבנייה הקלה היא פריצת דרך בעולם הקבלנים וסוכני הנדל"ן. השיטה מאפשרת בנייה חזקה ואיתנה בדיוק כמו בנייה קלאסית ועמידה בפני פגעים באותה מידה. הודות לטכנולוגיה המיוחדת, בנייה קלה מאפשרת הקמת כל סוגי המבנים, חוסכת בעלויות במידה משמעותית ומקצרת את זמן הבנייה מקצה לקצה. יותר ויותר אנשים בוחרים בבנייה קלה בהקמת בתיהם ולא רחוק היום ששיטה זו תהיה השיטה הבסיסית ביותר.

 

בנייה קלה – מה קל בה?

בשל החומרים המיוחדים המרכיבים את השיטה הזו, בנייה קלה היא דרך מצוינת לעצב את הבית בגמישות מרבית ובדיוק מושלם לרצון הבונה. כמעט ולא קיימים מכשולים בעיצוב כמו בבנייה קלאסית, כגון יסודות, כובד ועוד. אדריכלים יכולים לעשות ככל העולה על רוחם בהפיכת הבית לפרקטי עד לפרטים הקטנים. אפשר לתכנן כל חלק בבית, מהפתחים והחלונות עד לעובי הקירות ומיקומם.

הבידוד בטכנולוגית הבנייה הקלה הוא מהמשובחים ביותר ומורכב מאלומיניום במילוי פוליסטירן, חומר עמיד ומבודד מפני פגעי מזג אוויר ורעשים חיצוניים. דבר זה עשוי לחילופין לחסוך רבות בעלויות החימום או הקירור בהתאם לעונה.

בנייה קלה מצטיינת במיוחד בעלויות שלה, הנמוכות בהרבה מבנייה קלאסית. שיטה זו הולכת ומטפסת בסולם הפופולאריות ועתידה ככל הנראה להחליף כמעט לחלוטין את השיטה הקלאסית.

חשוב לציין ששיטה זו היא ידידותית לסביבה לחלוטין. החומרים מגיעים מוכנים והעבודה במקום הבנייה היא מינימאליות, דבר החוסך משמעותית בפסולת ובאבק החומרים.

בנייה קלה – מה עלינו לדעת?

השם 'בנייה קלה', נובע בפשטות מהמשקל הקל של מבנים אלה. במקום בטון, בלוקים וברזלים, השיטה משלבת בעיקר חומרים קלים, כמו פלדה, אלומיניום, עץ, גבס, זכוכית ומגוון חומרים פלסטיים.

הבנייה הקלה אינה חדשה כלל. בעולם היא נחשבת למצויה ומרכיבה מבנים רבים ברחבי אירופה וארצות הברית. בישראל, בנייה קלה שימשה בעיקר להרכבת מבניים צבאיים, מחסנים, מפעלים ועוד. רק לאחר התפתחות הטכנולוגיה, הפכה הבנייה הקלה למבוקשת יותר וצברה תאוצה רבה. כיום יותר ויותר מעדיפים לבנות בבנייה קלה.

רוב החומרים בשיטה הזו, מיוצרים במפעל בתיאום מושלם למידות המדויקות ורק לאחר ייצורם הם מובאים לאתר הבנייה. לאחר הגעת החומרים לאתר, הבנייה לוקחת ימים ספורים בלבד עד להשלמתה. בניגוד לבנייה קלאסית, ניתן לשער את תאריך סיום הבנייה בדיוק רב ואין כמעט חשש להיתקל במכשולים בלתי צפויים העלולים לעכב את התהליך.

****