ביטוח דירה- כל מה שצריך לדעת

הדירה שרכשתם מהווה מטבע הדברים את אחד מהנכסים היקרים והחשובים ביותר שיצא לכם לרכוש במהלך חייכם. ניתן לומר כי הדירה היא הלב של המשפחה, והדבר הכי חשוב מבחינתכם הוא לשמור ולהגן עליה. אצל אנשים רבים, ההשקעה בדירה היא השקעה גדולה עד מאד, ומעבר לערך הכספי שבהשקעה, מדובר על ערך סנטימנטלי ומיוחד, שכן, זו הדירה שעוצבה ונבחרה בקפידה על כל פרט ופרט בה, ובמשך השנים מאגדת בתוכה את כל ההתחלות ואת כל האירועים השמחים שמשפחה יכולה לחוות. החל מלידת התינוקות, ועד לגיוס הילדים לצבא..

 

ולכן, על מנת לשמור ולהגן על הדירה בצורה הטובה יותר, נכנסת לתמונה האפשרות לרכוש ביטוח דירה. ביטוח דירה נועד להבטיח כי במידה וייגרם נזק כלשהו לבית שלכם, לא תעמדו לבדכם אל מול ההוצאות הכספיות הגבוהות, ותהיו זכאים לקבל הכוונה מקצועית והחזר הוצאות מחברת ביטוח אמינה ובעלת ניסיון וותק בשוק. ביטוח דירה מתחלק בדרך כלל לשני סוגים של ביטוחים - ביטוח תכולה לדירה  וביטוח מבנה לדירה. למרות שניתן לרכוש כל אחד מהם גם בנפרד, ביטוח דירה משולב, אשר מציע לכם את שניהם, הוא המומלץ והחסכוני ביותר. פוליסה משולבת מקנה לכם הנחה משמעותית מחברת הביטוח בזמן הרכישה, ובנוסף במקרה בו תצטרכו להפעיל את הפוליסה תדרשו לשלם דמי השתתפות עצמית פעם אחת בלבד ולא פעמיים.

ביטוח תכולה נועד להבטיח כי במקרה של נזקים לדירה – חפצי הערך שלכם יהיו מבוטחים ותוכלו לקבל החזר עבור ההוצאות אשר כרוכות בהחלפתם. ביטוח תכולה מעניק לכם כיסוי במקרים של פריצות, שריפות, הצפות בבית ועוד. ביטוח תכולת הבית כדאית במיוחד כאשר יש הרבה חפצי ערך ורכוש מיוחד כמו מטפס מדרגות כאשר מדובר בבית של בעלי מוגבלויות או במקרה של מכשירי חשמל וריהוט יקר. פוליסות של ביטוח תכולה מציעות כיסוי בסיסי עבור תכולת הבית, אך ישנן גם פוליסות של ביטוח תכולה אשר מציעות הרחבות וכיסוים נוספים, חלקם כחלק מהפוליסה עצמה, וחלקם בתוספת תשלום. מומלץ לעשות סקר שוק מקיף ולבחון את כל הפוליסות לעומק, או במילים אחרות - אל תשכחו לקרוא את האותיות הקטנות! חלק מההרחבות אשר עשויות להיות רלוונטיות עבורכם הן ביטוח עבור רכוש נייד יקר ערך, כגון מצלמות ומחשבים ניידים, עבור מסכי פלאזמה ומסכי LCD .

ביטוח מבנה מבטיח לכם כי במידה ויגרמו נזקים למבנה של הבית, יהיה לכם לאן לפנות - היות וכשמדובר בשיפוץ מבנים, העלויות הן גבוהות במיוחד, החשיבות של פוליסה איכותית עבור ביטוח מבנה היא גדולה. ביטוח מבנה מעניק לכם כיסוי עבור כל הדירה, כמו גם עבור המרפסות, אך כדאי לדעת שהביטוח אינו מכסה את ערך הקרקע וחלקים מין המבנה אשר משמשים עבור עסקים. במידה ותרכשו פוליסה מורחבת תוכלו גם ליהנות מביטוח עבור הגינה (כמו גם עבור הציוד שבה). כיסויים נוספים חשובים כוללים החזר הוצאות בגין שכר דירה - במקרים בהם הנזקים לבית מחייבים שיפוצים מקיפים ואתן נאלצים לעבור אל דירה שכורה באופן זמני, עבור שכר לבעלי מקצוע - במידה ונזקקתם לשירותים של אדריכל, מהנדס בניין או יועץ מקצועי אחר, כמו שמאי, ועוד. הרחבות שרבים לא מכירים והן חשובות לא פחות הן כיסוי עבור צד ג', וכיסוי עבור חבות מעביד, שהוא רלוונטית עבור מי שמעסיק עובדים במשק הבית.