בדק בית ואיתור נזילות לפני רכישת דירה

איתור נזילות באמצעות בדק בית הינו הליך חשוב ואף הכרחי בטרם רכישת דירה. זאת מאחר שנזילות הן ליקויי בנייה שכיחים ביותר הנוטים להחמיר עם הזמן, ואף להוות סכנה בטיחות ובריאותית לדיירים. יתרה מכך, במקרים רבים נזילות עשויות להיות סמויות מהעין, ואיתורן בדיעבד עלול לעלות לרוכש בסכומי עתק.

 

לאתר בעיית נזילה מבעוד מועד

כאמור, נזילות במבנה נוטות להחמיר אם הזמן, ולכן קיימת חשיבות מרובה לאיתורן המוקדם במטרה למנוע את התפשטות הנזילה והבעיות שהיא יוצרת. בעיות אלו כוללות בין היתר היווצרות סדקים וכתמים בקירות, פגיעה בחומרי הבניין, פגיעה בתשתיות ובמערכות אחרות בבית כמו מערכת החשמל, וכן הצטברות של עובש וחיידקים, עליה ברמת הלחות בבית , ריחות מעופשים ופגיעה בבידוד הבית ורהיטיו.

גורמים שונים לבעיית הנזילה

אינסטלטור עשוי לדעת כי עשויים להיות מקורות שונים לנזילות בבית, שאת חלקם ניתן לאתר לבד אך רבים אחרים דורשים בחינה וכלים מקצועיים. מקור הנזילות מחולק לשני סוגים עיקריים - פנימי וחיצוני. נזילות ממקור פנימי עשויות לנבוע בין היתר מהתפוצצות, התפוררות, סדקים וחורים בצנרת, ואילו נזילות חיצוניות יכולות להגיע מגגות, מרזבים, איטום ובידוד לקוי של קירות ופתחים, או נזילות שמקורן בבית השכנים.

אמצעים לאיתור נזילות

חשוב מאוד שאיתור נזילות באמצעות בדק בית יבוצע על ידי איש מקצוע מוסמך, ובעל ניסיון רב בתחום איתור הממצאים ייתמכו על ידי דו"ח מהנדס המתמחה בביקורת מבנים, כאשר הדו"ח יכלול גם אומדן של עלויות תיקון ליקויי הנזילה. יש לציין כי לצורך ביצוע בדיקות אלו ואיתור נזילות משתמשים בציוד טכנולוגי מתקדם, כדוגמת מצלמה תרמית לאיתור מדויק ביותר של נזילות בתוך קירות המבנה.

סיכום

להליך איתור נזילות כחלק מבדק בית יש השפעה ניכרת על כדאיותה ועלויותיה של עסקת רכישת דירה. בעיית נזילות עשויה להיות שטחית או מהותית, ולעיתים כרוכה בסכומי עתק שיובילו להוזלת עלויות הרכישה, או שהעסקה תותנה בתיקון על ידי בעל הבית בטרם הקנייה. כמו כן, יתכנו מצבים בהם יאותרו נזילות כה חמורות שיהפכו את הרכישה לבלתי כדאית, וכך ימנעו מבעוד מועד מפח נפש והוצאות כספיות גבוהות מרכושי הנכס.

למידע נוסף על איתור נזילות בבית - http://www.thermotest.co.il/