נדל"ן בארה"ב או במדינות אחרות בחו"ל? איפה יותר משתלם להשקיע?

ארה"ב הפכה במהלך השנים האחרונות לאחד היעדים החמים ביותר מבחינתם של משקיעי הנדל"ן הישראלים, כשרבים מהם נהנים היום מרווחים כספיים נאים במיוחד אותם צברו כתוצאה מעסקאות הנדל"ן השונות שביצעו בשטחה. מלבד השקעות נדל"ן בארה"ב, קיימים היום מספר לא מבוטל יעדים נוספים בחו"ל אשר נחשבים למאירי פנים מבחינתם של משקיעי הנדל"ן הישראלים, דבר המביא באופן די טבעי לשאלה היכן משתלם יותר להשקיע. תשובה כלשהי לשאלה המעניינת הזו, ניתן לקבל באמצעות השוואה של מספר פרמטרים מרכזיים היום בכל עסקה אשר נערכת בתחום הנדל"ן, המציגה בסופו של דבר לכל משקיע פוטנציאלי את התמונה הברורה ביותר בדבר היעד בו מומלץ מבחינתו להשקיע את הכסף.

 עלות הנכסים

בהשוואה לנכסים ברחבי הארץ, הידועים בשיעור מחירים גבוה שהולך ועולה עם הזמן, נחשבת לרוב עלותם הממוצעת של נכסי נדל"ן בחו"ל לאטרקטיבית ולנמוכה יותר בצורה משמעותית. כשעורכים היום השוואה למשל בין עלויות הנכסים בארה"ב לעומת העלויות במדינות מזרח אירופה, הופכות כמובן מדינות מזרח אירופה ליעד אטרקטיבי במיוחד מבחינתם של משקיעי הנדל"ן הישראלים, זאת בעיקר הודות לעובדה כי מדובר במדינות עניות ודלות אמצעים מן היסוד. כמו כן, חשוב לציין כי המשבר הכלכלי החריף שפקד את ארה"ב במהלכה של שנת 2008 הביא לירידה ניכרת בעלויות הנכסים בחלקים נרחבים בה, דבר המביא לאיזון מסוים במשוואה.

התשואה הפוטנציאלית שתתקבל בעבור הנכסים

הסיבה המרכזית העומדת היום מאחורי פנייתם של משקיעים ישראלים רבים לרכוש נכסים בחו"ל, היא כמובן האפשרות לזכות בתשואות גבוהות משמעותית בהשוואה לרכישת נכסים בארץ. השגתן של התשואות הגבוהות מתאפשרת באמצעות יצירתו של "נכס מניב", בין אם מדובר בהכנסות שיגיעו משכירתו, או לחילופין כאלו שיתקבלו בעבור מכירתו בשיעור גבוה יותר מזה בו נקנה תחילה. כשבוחנים את שיעורן הממוצע של תשואות נדל"ן בארה"ב לעומת אלו המתקבלות במדינות מאירות פנים אחרות למשקיע הישראלי, הופכת בסופו של דבר רכישה של נכסים ברחבי ארה"ב למשתלמת הרבה יותר לטווח הארוך. הסיבה לכך, נעוצה כמובן בעובדה שמחירי הנכסים הנמוכים במיוחד באופן יחסי שהוצעו למשקיעי הנדל"ן בארה"ב לאחר המשבר הכלכלי עתידים במוקדם או במאוחר להתקרב לאלו שהיו נהוגים לפני התרחשותו.

הסיכון הכלכלי הקיים בהשקעה

רכישה של נכס נדל"ן מניב בחו"ל מתאפשרת בסופו של דבר רק באמצעותן של החלטות עסקיות נבונות, הכורכות בתוכן לא מעט סיכונים כלכליים. בין אם מדובר בהשקעות בנדל"ן במזרח אירופה, דרום אמריקה, ארה"ב, גרמניה או כל יעד הנחשב היום לפופולארי מבחינתם של המשקיעים, חשוב לקחת בחשבון את הסיכונים הכלכליים הכרוכים בהן, אשר משתנים כמובן בהתאם לזהותה של המדינה בה בוחרים להשקיע. גם כאן, נחשבת ארה"ב לקרקע בטוחה יחסית למשקיעים בהשוואה למדינות אחרות, עובדה המשפיעה לא פעם בחירתה ליעד המתאים לרכישת הנכסים.

רכישת נכסי נדל"ן בארה"ב הופכת היום להזדמנות קורצת במיוחד מבחינתו של כל משקיע ישראלי פוטנציאלי, כשהתשואות הגבוהות המובטחות לאורך זמן מסבירות זאת אולי בצורה הטובה ביותר. למרות זאת, קשה להכריע בצורה גורפת כי אכן משתלם להשקיע בנדל"ן בארה"ב על פני מדינות אחרות ברחבי העולם, כשההחלטה עשויה להשתנות בכל פעם על פי צורכיהם ומטרותיהם העסקיות של המשקיעים השונים.