מה חשוב ללמוד בעיצוב בגבס

למעלה מ-40 שנה משתמשים בעולם בגבס לצורכי מגורים ומשרדים. בארץ מחיצות גבס הינן מאוד שימושיות,

 

ותחום זה הולך ותופס נפח גדול בעולם הבניה הקלה והשיפוצים. בתחום הבנייה הקלה למחיצות והפרדת שטחים פנימיים, כמעט ואין מבנה תעשייתי או למגורים או משרדים, שלא משתמש ברכיב הגבס למחיצות. מאמר זה יסקור את המגמות בתחום הבנייה בגבס ואת אפשרויות לימוד התחום במסגרת קורס גבס.

 

מאז שהגבס נכנס לחיינו, הפך השימוש בו גם כרכיב עיצובי לכל דבר. מהגבס עושים מזנונים, נישות, פינות עיצוב, מדפים, הנמכת תקרות ועוד כיד הדמיון. הגבס הוא מינרל רך מאוד המורכב מגופרית וסידן, ובשילוב נייר הינו נוח מאוד לעבודה, עמיד וחזק ואף ידידותי מאוד לסביבה. אדריכלים ומעצבי פנים ממליצים בחום ומעודדים את השימוש בו, והיכן שמתאים לשלב גבס משלבים את הגבס בעיצוב הפנים. כיום העיצוב התקדם והוא מגיע אפילו לרמות של אומנות. הגבס מופיע כמעט בכל קטלוג עיצובים וקטלוגים מקצועיים לבניה קלה, במשרדים ובבתי יוקרה.

 

לאנשי המקצוע בתחום חשוב שתהיה יכולת טכנית, אסטטיות וחוש יצרתי עיצובי, שכן כדי להוציא יופי ואיכות מבנייה בגבס, נדרשות בהחלט יכולות אלו! לא מספיק רק לקדוח, לחתוך ולחבר לוחות גבס, כי הגבס מאוד עדין ושברירי, ואם לא מתקינים אותו נכון ומשתמשים בחלקי חיבור לא לפי תקנים, העבודה יוצאת באיכות גרועה מהיבט החוזק והעיצוב. כשבוחרים אנשי גבס חשוב לראות עבודות ולשאול לקוחות.

 

אנשי הגבס בדרך כלל באים ממגזר השיפוצים, כך שכמעט כל שיפוצניק מתעסק גם בגבס. ענף הגבס הינו מאוד אטרקטיבי לתעסוקה, כך שמי שחושב להיכנס לתחום צריך שיהיה לו חוש טכני, ידיים טובות לעבודה, מעט מתמטיקה וחישובי זוויות וראש מעט יצירתי, לכן חשוב ללמוד בצורה יסודית ומסודרת את התחום. כשמחפשים מכללה מתאימה, יש לשים לב, שבלימודים ישנה סביבה מעשית כדי לחוש את הסביבה האמיתית. כמובן שחומר תיאורטי חשוב (מבנה הגבס, חומרים, חוזק ועוד מידע חיוני רב), שימוש בכלים מתאימים תוך כדי הלימודים, ניסיון בעבודה מעשית תוך כדי הלימודים, לימוד שיטות עבודה תקניות, לימוד דרכים לאמוד את עלות העבודה והזמן שתיקח וללמוד לתת הצעות מחיר נכונות.

 

בענף הבניה הקלה קיימות מספר מכללות המעבירות קורס בנייה בגבס. אחת מהן הינה מכללת נשיא טכנולוגיות, הקיימת 24 שנים ומלמדת בסביבה משולבת, מעשית, עיצובית (עיצוב פנים) ותיאורטית. הלימוד במכללה נעשה בקבוצות קטנות, מה שמאפשר לימוד בצורה מקצועית ויסודית. בקורס לומדים גם את החלק התיאורטי בצורה מעמיקה על פי תקן המהנדסים והאדריכלים, הכלים שבשימוש בקורס הינם מקצועיים והניסיון הנצבר מעניק לבוגרים הרבה יותר בטחון לצאת לעבודה. בסיום הקורס יש עזרה והשמה לעבודה כולל הכוונה לפתיחת עסק עצמאי - שיהיה בהצלחה!!