תכנון ושלבי עבודה לבניית פרגולות

כשמדובר בבניית מבנה, פרגולה אינה ממש מבנה פונקציונאלי. אין לה דלתות, חלונות או קירות. החרכים בגג אינם חוסמים את מלוא קרני השמש אלא אם כן על המבנה מטפסת גפן או שהגג מכוסה בצילון כלשהו. עם זאת, כשזה נוגע להגדרה של חלל שנמצא מחוץ לבית, פרגולת עץ היא אופציה טובה. בדרך כלל ניתן לבנותה פרגולות במהלך של סוף שבוע אחד, גם על ידי אדם שיכולות הנגרות שלו מוגבלות. להלן כמה הוראות כלליות מאד שמאפשרות לכם לקבל איזו שהיא תמונת מצב על סוג העבודה שתתבקשו לבצע בעת ההתקנה אך הן אינן משמשות כהוראות עבודה מפורטות.

 

כלי עבודה

הבנייה מצריכה כלים בסיסיים לבנייה מעץ ולשרטוט שכוללים עפרונות נגרים, סרט מדידה, פלס בנאים, גירים, סוגי מסורים, מקדחה, מברג, ברגי עץ, סולם, פטיש, מסמרים, מריצה, כף ערבוב ועוד. כמו כן יש צורך באביזרים בטיחותיים כמו קסדה, כפפות, משקפי מגן, מסיכה ואטמי אוזניים. הכלים שתזדקקו להם תלויים בפרגולה שלכם. כלומר, אם היא תהיה מחוברת לדק, לפטיו, או שהיא פשוט תעמוד על האדמה.

מיקום

פרגולות הן מבנים שעומדים בפני עצמם ויכולים להיות ממוקמים בכל מקום בחצר הבית שלכם. אתם יכולים להשתמש בהן כנקודת מעבר לאורך השביל כדי להבדיל אותה בחוץ מהבית עצמו, אפשר גם להשתמש בפרגולה כמעין שער בין החצר הקדמית והחצר האחורית, או כמבנה שמונח על גבי הפטיו או הדק במטרה ליצור מקום מוצל בחוץ. חשוב מאד להתחיל את הפרויקט בתכנון מדויק ומפורט. ניתן לרכוש תוכניות מוכנות לבנייה או לשרטט את המבנה בעצמכם. ברגע שיש לכם תוכנית אתם יכולים להתחיל בבנייה בפועל על ידי קביעת מיקומם של ארבעת העמודים שלה.

חשוב להעמיד את העמודים כך שיוצבו בשורה אחידה אחת. את הבורות להצבת העמודים תוכלו לחפור בעזרת כלי חפירה. חשוב למלא את התחתית של כל בור בשברי סלעים. לאחר מכן יש להעמיד כל עמוד בבור ולוודא שהוא אכן עומד זקוף. כדי לתמוך בעמוד בזמן שממלאים את הבור במלט, אפשר להשתמש בפלטה זמנית. יש להניח לחומר להתייבש לפני בניית קורת הרוחב העליונה של הפרגולה.

קורות ועמודים

לפני הצבת העמודים, כדאי לקדוח את החורים בעמודים ובקורות. ברגע שהעמודים יוצבו במקומם בתוך הבור תוכלו להשתמש בתמיכה זמנית לשם חיזוקו של המתקן בעת צירוף הקורות. לאחר שהעמודים מוצבים במקומם מניחים מעליהם את הקורה המרכזית ומבריגים אותה לעמודים.

קודם כל עליכם להניח במקומן את שתי הקורות החיצוניות ולהבריג אותן למקום. שימו לב, חשוב מאד לפני חיזוק הברגים הסופי, להקפיד על כך שהקורה המרכזית ועמודי הפרגולה יהיו ישרים. את הקורות החיצוניות עליכם לחבר אל הקורה המרכזית, ולאחר מכן להוסיף את התושבות על גבי הקורה המרכזית ולהניח עליה את יתר הקורות.