כלי עבודה בשימוש בשיטת הבנייה הקלה

בשנתיים האחרונות ניתן לשמוע ולקרוא רבות על כל הקשור אל יתרונות שיטת הבנייה הקלה. מאמר זה יגולל בפניכם את כל הקשור אל כלי עבודה וחומרים שונים בהם משתמשים במהלך הבנייה הקלה.

כלי עבודה בהם לא משתמשים בשיטה זו

חשוב לזכור כי אחד מהיתרונות של שיטת בנייה זו היא הידידותיות שלה כלפי הסביבה. בשיטה זו החלקים נבנים במפעל ורק לאחר שהם מוכנים הם מובאים לאתר הבנייה שם מרכיבים אותם. שיטה זו של בנייה אינה מצריכה שימוש בכלים כבדים באתר הבנייה, כמו למשל טרקטורים וכלי רכב כבדים נוספים אשר עושים רעש רב ומפזרים אבק ולכלוך על פני שטח גדול של האתר ופעמים רבות גם סביבו. אך חשוב לציין כי בנייה קלה היא אינה רק בנייה של בתים, אלא גם משמשת על מנת להרחיב את הבית, לבניית משרד, יחידת דיור חיצונית ועוד. בנייה של אלו היא לרוב בנייה אשר "מתלבשת" על אלמנטים מובנים קיימים וכאן משתמשים בחומרים וכלי עבודה שונים.

מושגים שונים בתחום בנייה קלה וחומרים

בעת סגירת חדר, נעשה פעמים רבות שימוש בפנלים בעלי יכולת בידוד גבוהה. חלקים אלו בדרך כלל עשויים מחומר אלומיניום וזאת משום הגמישות שלו, יכולת העמידות והעלות הנמוכה. הפנלים תמיד יהיו מיוצרים במידות מדויקות במפעל, כך שכל מה שהפועלים יצטרכו לעשות הוא להרכיב אותם יחדיו. בדרך כלל נעשה שימוש רב בחומרי איטום אשר מוזרקים בין התפרים של החלקים המוכנים (בעת הרכבה) וכן עבודות שיוף (במקרה של בנייה קלה הממשיכה קיר קיים) וכלי עבודה, כמו למשל מקדחות ומברגות.

  • נקניק- כאן מדובר על שקית ארוכה מיוחדת (מכאן היא זכתה לשם נקניק) אליה מכניסים את כל חומרי האיטום ומשם לאקדח האיטום.
  • רולטקה- בניגוד למטר איתו אנו מודדים בדרך כלל שטחים פנימיים, הרולטקה משמש בעת בנייה קלה לשם מדידת חוץ.
  • בלה- שק פוליאסטר חזק מאוד המכיל חומרי איטום ובנייה שונים ומשמש גם לאיסוף של פסולת מאתר הבנייה הקלה. כיוון שמדובר בשק חזק ונוח מאוד (יש לו 4 לולאות תלייה) ניתן לשנע אותו ממקום למקום.

כלי עבודה וחומרים בהם משתמשים בעת הבנייה הקלה

בניגוד לדעה הרווחת אצל אנשים רבים שיטת בנייה קלה אינה מבטיחה שימוש רק בחומרי בניין טבעיים ומתכלים, אמנם קיימת השתדלות בנושא, אך העיקר הוא שימוש בחומרים איכותיים אשר יאפשרו את עמידותם של המבנים הקלים לתקופה של עשרות שנים. פעמים רבות נעשה שימוש בחומרי בניין, כמו למשל טייח מינראלי, לוחות קלקר לבידוד, קונסטרוקציות פח ועוד.