מהו חוק פינוי בינוי?

רוחות של סתיו, תפוחים בדבש והתחלות חדשות הם מסממניה של תקופת החגים העומדת בפתח. שנה חדשה מהווה הזדמנות נפלאה לשינוי ולהתחדשות בכל תחומי החיים. הילדים עולים כתה או מתחילים ללמוד במסגרות לימוד חדשות, המבוגרים מתחדשים בחוגי פנאי, ביגוד חדש לחג או קונים לעצמם ולבני הבית מתנה נחשקת המסמלת תפנית, התחלה וצמיחה חדשה.

תחילתה של שנה הינה גם הזדמנות לחשבון נפש, לטאטוא הישן ולפתיחת דף חדש, כבפתגם: "תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה". זהו זמן נכון לבדיקה ולהתעמקות באפשרות לערוך שינוי משמעותי במסגרות החיים השונות, ו"לעלות כתה", למשל בתחום המגורים. אם אתן מבקשות להתחדש, אתן צפויות למצוא עניין רב בחוק פינוי בינוי – השם המקובל להליך שבמסגרתו מתפנות שכונות מגורים ותיקות לטובת בניית שכונות חדשות ומודרניות באותו מקום. לדיירים הותיקים מובטח בתהליך זה כי יקבלו במקום הדירה הישנה שלהם דירה חדשה במתחם ההולך ונבנה. לפניכם פרטים אודות אפשרויות ההתחדשות העומדות בפניכן ובפני בני ביתכן במסגרת עסקת פינוי בינוי. 

עסקת פינוי בינוי – תנאים למימושה

במסגרת עסקה של פינוי בינוי מוצע לדייר המפנה את דירתו הישנה שבבעלותו, לקבל עם תום הבניה דירה חדשה, בסטנדרט בנייה גבוה ומרווח מזה של דירתו הקודמת. גודל הדירה והמפרט שלה נקבעים במהלך משא ומתן עם הקבלן. המתחמים העומדים בפני התכנית הינם בדרך כלל באזורים דלילי אוכלוסין או במבנים שרמתם ירודה, והתכנית נועדה לשפר את התשתיות, תצופף את הבניה ולהעניק לתושבים רמת חיים גבוהה וטובה יותר. בדרך כלל נעשים הפרויקטים של פינוי בינוי במתחמים שבהם ישנו אינטרס לכל הנוגעים בדבר – המדינה, העירייה או המועצה המקומית, התושבים והיזמים. העיריה זוכה במתחם משופר תשתיות, בעל חזות נאה ומזמינה ובפתרון מגורים למספר רב יותר של תושבים ואוכלוסיה צעירה וחזקה, התושבים זוכים בבתים חדשים, מרווחים, מודרניים ובטוחים יותר, העומדים גם בתקנים של בטיחות רעידות אדמה ותוספת מרחב מוגן דירתי.

סיוע מקצועי

במקרה ואתן מעוניינות להכליל את הבניין או הבית הישן שלכן במסגרת תכנית לפינוי בינוי, מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מקצועי. עורכי דין מיומנים ומנוסים יכולים ללוות אתכן  משלב היוזמה או הפניה אליכן על ידי קבלן בראשיתו של ההליך, ובהמשך עד לפניה ליזמים, קבלת הצעות ובדיקת עסקאות בתחום. גם במקרה בו קבלתן נוסח הסכם, מיזם או קבלן, והנכן מעוניינות לבדוק את תנאיו – מומלץ לפנות למומחים בתחום. משפטנים יוכלו לבחון את תנאי ההסכם ולוודא כי זכויות הקניין והדיור נשמרות לכן, וכי אתן צפויות להפיק את הטוב ביותר בתמורה להסכמתכן להיכלל בתכנית פינוי בינוי.

כיצד פועלים למימוש פינוי בינוי במקרה של דיירים סרבנים?

החוק קובע כי לשם אישור פרויקט מספיק רוב מיוחס (ולא רוב מוחלט) מקרב בעלי הדירות בבניין, על מנת שניתן יהיה להחליט על ביצוע פינוי בינוי. באם במתחם מגוריכם ישנם בעלי דירה המסרבים, סירוב שנקרא בשפה המשפטית, סירוב בלתי סביר להעברת זכויותיהם לשם מימוש עסקת פינוי בינוי, או מתנים את הסכמתם בתנאים שאינם סבירים, הרי שאלו אחראים בנזיקין כלפי שאר בעלי הדירות המעוניינים, שכן הם גורמים להם נזק בעצם טרפוד העסקה. כלומר, אם יש בבניינכם או במתחם המגורים שלכן דייר המסרב לעסקה, יש לכן עילה לתבוע אותו בתביעת נזיקין כספית, בשל הסירוב הבלתי סביר. גם במקרה כזה מומלץ לפנות לעורך דין מן התחום, על מנת להבין את ההשלכות, האמצעים ואופני המימוש של תביעה מסוג זה. סירוב מצד דייר יחשב לסביר אם ההצעה שהוצעה לו אינה כדאית כלכלית או שלא הוצע לו מקום מגורים חלופי לתקופת הבניה, למשל.