להקדים תרופה למכה - חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה

ישראל ממוקמת על השבר הסורי אפריקני שהוא למעשה מפגש של שני לוחות טקטוניים ועל כן היא מועדת לרעידות אדמה. רעידת האדמה ההרסנית האחרונה בישראל התרחשה בשנת 1927 ומכיוון שמבחינה סטטיסטית רעש אדמה חזק מתרחש פעם במאה שנים, חשוב היום, יותר מתמיד, להערך לקראת אפשרות של רעידת אדמה.

לא ניתן למנוע רעידת אדמה ואף לא להעריך את מועדה, אך הערכות נכונה שכוללת בעיקרה חיזוק מבנים, יכולה להקטין את נזקי רעידות האדמה בצורה משמעותית.

 

מהי רעידת אדמה ומהם נזקיה?

רעידת אדמה או רעש אדמה היא תופעת טבע שמקורה בתזוזת לוחות טקטוניים. לוחות עצומים אלה ממוקמים מתחת ליבשות ולאוקיינוסים וכאשר הם זזים ומתחככים זה בזה, נוצרת תזוזה מהירה המוכרת לנו כרעידת אדמה. בתהליך זה משתחררת אנרגיה רבה אשר חלקה הופך לגלים הנעים בכדור הארץ ומרעידים את פני השטח. לאחר רעידת אדמה מתרחשת בדרך כלל סדרה של רעידות משנה – רעשי אדמה חלשים יותר בעוצמתם היכולים להופיע גם כמה חודשים אחרי הרעש העיקרי.

מרבית הפגיעות בנפש וברכוש לא נגרמים מהרעש עצמו אלא מתוצאותיו, ביניהם קריסת מבנים, הריסת תשתיות דלק, חשמל וגז, נפילת גשרים ועוד. רעש אדמה חזק דיו יכול לגרום לקריסת מבנים גם באיזורים מרוחקים יחסית ממנו, במיוחד מבנים אשר אינם עומדים בתקני הבניה הנכונים. מבנים אשר נבנו בהתאים לתקנים אלה או שעברו חיזוק, מעלים בהרבה את עמידותם בעת רעידת אדמה.

 

רעש אדמה בישראל – עכשיו זה הזמן להערך

כאמור, רעידת אדמה חזקה מתרחשת בממוצע פעם במאה שנים ולכן מחקרים אחרונים בנושא מעלים את החשש לרעש אדמה גדול בישראל בשנים הקרובות. רעידת אדמה חזקה יכולה להשפיע על מבנים בטווח של עשרות קילומטרים ממוקד הרעש ובישראל, אזור הפעילות הסיסמית קרוב מאוד לשטח המאוכלס. על פי הערכות שונות, 40% מהמבנים אינם עומדים בתקן הישראלי לרעידות אדמה ולכן הגו את תמ"א 38 – תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה.

 

תמ"א 38 – התכנית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה

תמ"א 38 הינה תכנית לחיזוק מבנים קיימים מפני רעידות אדמה שיצאה לדרך בשנת 2005. מטרתה לחזק מבנים שנבנו לפני שנת 1980, אשר אינם עומדים בדרישות התקן לעמידות מבנים ברעידות אדמה. חיזוק המבנים נעשה על ידי יזמים הדואגים למימון השיפוץ, תכנונו והוצאתו לפועל, ובתמורה למימון מקבלים את הזכויות על תוספות הבניה. דיירי הבניינים ובעלי הדירות מצדם זוכים להשבחת הנכס מבלי לשאת בנטל כלכלי וכמובן – זוכים לגור בבניין חזק, העמיד הרבה יותר בפני רעידות אדמה.

 

לסיכום, רעידת אדמה מהווה סכנה ממשית על מדינת ישראל. אין אנו יכולים למנוע אותה וגם לא לחזות את בואה ולכן כל שנותר לנו הוא להערך לקראתה בצורה הטובה ביותר ולחזק את מבנה המגורים שלנו כך שיגן עלינו היטב במקרה של רעידת אדמה.