מחירון נדל"ן

קניית נדל"ן מלווה בשיקולים רבים, בהתלבטויות לא מעטות וברצון לבצע את העסקה הטובה ביותר. גם מכירת נדל"ן מושפעת מאותם השיקולים, כאשר במוכר, בדיוק כמו הקונה, מקווה לבצע עסקה משתלמת. יחד עם זאת, ישנם פרמטרים רבים המשפיעים על המחיר, אותו יצטרכו הן הקונים והן המוכרים, להבין לאשורו, טרם ההחלטה על ביצוע העסקה. מחירון נדל"ן מאפשר הבנה טובה יותר של ערך הנכס, ומהווה בסיס להתחלת המשא והמתן.

אומדים מחירים

מחירון נדל"ן אינו פשוט. הוא אמנם נשען על סוג הנכס, מצבו, גילו וגודלו, וכן על מיקומו בארץ, אולם עדיין קיימים נתונים רבים העשויים להשפיע על המחיר. מחירון נדל"ן לא יוכל להגיע לרמת דיוק הקיימת במכוניות למשל, אולם ביכולתו לפחות לתת מושג או כיוון כללי האם הנכס בו אתם מעוניינים, עומד בכלל בקריטריונים שלכם מבחינה תקציבית.

מחירון נדל"ן למעשה הוא מעין מחשבון המציג את מחרי הדירות או משרדים למכירה שנקנו באזור המבוקש, ובהתאם לפרמטרים אותם אתם מזינים אליו. כך למשל תוכלו לראות כי דירת ארבעה חדרים בקומה רביעית בבניין בן שלושים שנה ללא מעלית בעיר כפר סבא בשכונת הפרחים, נמכרה במחיר מסוים, ואילו זמן קצר לאחר מכן, דירה זהה נמכרה במחיר נמוך יותר.

אם לאורך תקופה תראו כי מחירי הדירות באותו האזור הינם במגמת ירידה, תוכלו להסיק כי אין סיבה לבקש מכם מחיר גבוה יותר, ואולי בכלל לשקול אם אתם מעוניינים בקניית נכס באותו האזור המסמן מגמה של ירידה במחירים, דבר היכול להיות לכם לרועץ ביום בו תחליטו אתם למכור את הנכס.

זהו מדד מצוין, המאפשר הבנה של המחירים, הביקוש לסביבת הנכס וכדומה, המאפשר גם למוכר לדעת באיזה מחיר לנקוב בעת מכירת הנכס.

נדל"ן בארץ

בישראל, מחירי נכסים משתנים בהתאם לביקוש נכסים באזור מסוים, המשפיעים על עליית המחירים. הביקוש יכול לנבוע מסיבות רבות, כמו אזור בהתפתחות ובתנופה, סביבת מגורים במקום עם גישה נוחה לכבישים ראשיים ועוד. לכן, לעתים בדיקת מכירות שהתבצעו באזור בעבר הלא רחוק, לא תמיד משקפות את המציאות, ולעתים יש לקחת גם את נושאים אלו בחשבון.

בנקים רבים מציעים מחירון נדל"ן הנשען על נתונים משתנים, המסייעים לקבל תמונת מצב כללית, אולי לא במדויק אולם קרובים מאד למחירים המתאימים לנכס. כמובן שגם פרטי הנכס עצמו עוזרים לגיבוש המחיר.

לרוכשים, וגם למוכרים, מומלץ להתייעץ עם מומחים בנדל"ן על מנת להבין אם ההשקעה משתלמת או לפחות הגיונית, טרם קבלת ההחלטה.

נדל"ן הוא תחום נרחב הפונה למבקשים לרכוש דירה או בית למטרות מגורים, וכן לכאלו המבקשים להשקיע בנדל"ן, ומחפשים הזדמנויות עסקיות משתלמות בהן יוכלו להשקיע את כספם ולקבל תשואה נאה בגין השקעתם. כך או אחרת, מומלץ לקבל כמה שיותר מידע על הנכס, ולוודא כי מדובר בהשקעה משתלמת, וכי דרישת המחיר הינה הגיונית.