בניית בית כנסת

כל יהודי אשר מחובר ולו במעט ליהדות, יודע מהו בית כנסת וכיצד הוא נראה.

ברור שבבית כנסת מבקרים אנשים דתיים מדי יום ביומו, אך לא רק שומרי המסורת נוהגים לפקוד את בית הכנסת, אלא כל יהודי באשר הוא אשר מגיע לגיל מצוות, חתונה ועוד. בנייה של בית כנסת היא לא מלאכה פשוטה, ולא כל קבלן או אדריכל יכולים לבצע זאת באופן מושלם אלא רק בעלי הניסיון והידע בתחום זה.

 

 

בתהליך הבניה יש להתייחס לפרמטרים רבים ומגוונים, לרבות העיצוב (מהם הקישוטים שנכון להציב בבית הכנסת), גובה בית הכנסת, הצבת מערכת מיזוג נכונה אשר תפעל בכל ימות השנה בלי יוצא מן הכלל, אופן הישיבה (אשר משתנה בין עדה אחת לאחרת), מיקומו של ארון הקודש בבית הכנסת, ועוד.

מאז נכנסה הבניה הקלה אל שגרת היום יום של הקבלנים והאדריכלים, בתי כנסת רבים מתוכננים להיבנות באמצעות שיטה זו. דבר אשר יגרום לקיצור תהליך הבנייה באופן משמעותי.

 

מהו התהליך של בניית בית כנסת

כל אדם פרטי, עמותה או ישיבה אשר מוצאים לנכון לבנות בית כנסת מתחילים כשלב ראשון בפנייה אל אדריכל מקצועי בתחום זה. האדריכל בונה תוכנית עבודה, תוך כדי שהוא מתייחס לכלל הפרמטרים הנדרשים לבניית בתי כנסת ומגיש תוכנית מסודרת.

בשלב השני מוציאים אלו העתידים לבנות את בית הכנסת, את התוכנית שהתקבלה מהאדריכל אל הקבלנים וממתינים להצעת מחיר מסודרת ומדויקת. לאחר קבלת הצעות המחיר, ישווה הארגון או העמותה את ההצעה לתקציב שיש ברשותם ויבחר את בעלי המקצוע איתו הוא מעוניין לעבוד בהמשך. בעלי המקצוע איתם יעבוד ויקים את בית הכנסת, ידאגו להגיש את כל המסמכים הנדרשים למקורות הנכונים לשם קבלת היתר בנייה. שימו לב, בלי היתר בנייה לא ניתן להמשיך בתהליך.

 

הקשר בין בית כנסת ובין בניה קלה

בעשור האחרון הבנייה הקלה התפתחה בישראל באופן משמעותי.

הבניה הקלה מגלמת יתרונות רבים, לרבות מעט מאוד לכלוך באתר הבנייה, הבנייה אינה מרעישה כמו בנייה קונבנציונאלית עם כלי רכב כבדים וכן זמן הבנייה הינו קצר. מאז התוודעו הישראלים לבניה הקלה, קיימת התעניינות רבה, גם באשר לבניית בתי כנסת בשיטה זו. חשוב לדעת כי אף על פי שבניית בית כנסת אינה מלאכה פשוטה, הוא נבנה תוך מספר חודשים בודדים ולא מעבר לכך.

שיקלו לבנות בית כנסת בבניה קלה וגלו כיצד החיים יכולים להיות קלים וטובים יותר עבורכם ועבור קהל היעד המבקר בבית הכנסת.